Την Τετάρτη 01/02/2023 το Γενικό Λύκειο Γραβιάς  και το Γυμνάσιο Γραβιάς πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αστεροσχολείο στην Υπάτη. Το Κακογιάννειο Αστεροσχολείο στην Υπάτη Φθιώτιδας, αποτελεί κέντρο εκπαίδευσης, έρευνας και διάδοσης της επιστήμης της Αστρονομίας για τους μαθητές και κάθε ενδιαφερόμενο περί την επιστήμη της Αστρονομίας.Το Αστεροσχολείο διαθέτει αμφιθέατρο, πλανητάριο με ημισφαιρική οθόνη και μεγάλο τηλεσκόπιο

Ήταν ένα συναρπαστικό ταξίδι στο διάστημα που εντυπωσίασε μαθητές και εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές μας ήρθαν πιο κοντά στο Σύμπαν, εκπληρώνοντας νοερά «ταξίδια» σε άλλους γαλαξίες και πλανήτες. Πήραν μία εικόνα του έναστρου ουρανού. Γνώρισαν τους βασικότερους αστερισμούς καθώς και τον μύθο από τον οποίο πήραν το όνομά τους. Η ξενάγηση και η παρουσίαση στο πλανητάριο ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.

Το αίσθημα που σου αφήνει μια επίσκεψη στο Αστεροσχολείο είναι η δίψα για να μάθεις ακόμη περισσότερα για την Αστρονομία.

Δείτε φωτογραφίες εδώ.