Διδακτική επίσκεψη στο Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας (Βαγονέτο)

Την Τρίτη 17/05/2022 το Γενικό Λύκειο Γραβιάς πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Μεταλλευτικό Πάρκο Φωκίδας (Βαγονέτο) και στις εγκαταστάσεις του. Την επίσκεψη ανέλαβε η εταιρεία IMERYSΒΩΞΙΤΕΣ ΑΕ ανταποκρινόμενη στο αίτημα του Σχολείου μας και την υλοποίησε με εξαιρετικό τρόπο.

Οι μαθητές μας επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της εταιρείας στο 51o χλμ  Λαμίας –Άμφισσας όπου ενημερώθηκαν για την μεταλλευτική δραστηριότητα με κέντρο την περιοχή της Γραβιάς, ξεναγήθηκαν στο μεταλλευτικό πάρκο, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές –διαδραστικές παρουσιάσεις  και τέλος μετέβησαν στο φυτώριο της Εταιρίας, που βρίσκεται στη Γραβιά, όπου εκεί ξεναγήθηκαν - ενημερώθηκαν  αλλά και συμμετείχαν σε εργασίες φύτευσης.

Η οργάνωση ήταν άψογη  και ευχαριστούμε πάρα πολύ την εταιρεία IMERYSΒΩΞΙΤΕΣ ΑΕ. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το ανθρώπινο δυναμικό της εταιρείας  που φρόντισε να μετατρέψει την επίσκεψη σε ένα μαγευτικό ταξίδι για τους  μαθητές  αλλά ταυτόχρονα γεμάτο ενημέρωση, γνώσεις και δημιουργικότητα.

Δείτε φωτογραφικό υλικό εδώ